A papagj elsdleges vdelmi eszkze a repls. Brmikor, amikor a papagj akr csak gyantja a veszlyt, meneklni kezd, mikzben tisztzza a tnyeket (azaz szrnyals kzben gondolkodik). A papagjok olyan szabadon s knnyen elreplnek, hogy a vadonban ritkn flnek.

A fenyegetettsg rzse s a flelem kt teljesen klnbz rzelem. Emberknt gy rezhetjk magunkat fenyegetve, ha pldul az autplya kzepn llunk, azonban nem kell megijednnk, mivel knnyen az t szlre tudunk menni, hogy elkerljk a veszlyt. A papagjok gy lik meg a fenyegetettsget. Knnyedn el tudnak replni, s ritkn rzik magukat ijedtnek. Mivel k a termszetben brmikor lehetnek valakinek az ebdje, brmikor megijedhetnek, ezrt nagyon megijednek, ha nem tudjk azonnal elkerlni a fenyeget helyzeteket.

A rpkptelen papagjok gyorsan elvesztik a repls vagy harc (a papagjok vilgban a menekls vagy haraps) kztti vlaszts kpessgt. Amikor egy papagj nem tudja kivonni magt a fenyeget helyzetbl, a msodik vdelmi vonalra vlt: harapni fog.

Azok a papagjok, amelyek nem kpesek elmeneklni a veszly ell, vagy akr csak a vlt veszly ell, paranoiss vlnak, s hajlamosak a "harapj elszr, krdezz ksbb" viselkedst kifejleszteni. s r is szoknak erre a vdekezsi mdszerre. Vdelmi vlaszrendszerk olyan gyorsan mkdik, hogy automatikusan reaglnak, ha megijednek, s gyakran vratlanul megharapnak. Akr a a gazdjukat is, vletlenl. Vgs soron a legtbb ilyen felntt madr kiszmthatatlann vlik, s nagyon korltozott letet l.
|